Wilhelm Sasnal, Artur Żmijewski

Podczas Warsaw Gallery Weekend 2019, czyli przeglądu polskiej sceny artystycznej, organizowanego przez warszawskie prywatne galerie sztuki, odbędzie się wystawa dwóch znakomitych polskich artystów: Wilhelma Sasnala i Artura Żmijewskiego.

Wilhelm Sasnal,
malarstwo
Te obrazy mają związek z komiksem, nad którym teraz pracuję. Chciałem się dowiedzieć czegoś o życiu moich przodków i odkryłem, że stroje ludowe kobiet malowane były farbą olejną. Pomyślałem, że odniosę się do tego, malując obrazy na płótnie o tematyce wiejskiej. Pierwszym obrazem byli Kamieniarze Courbeta. Courbet był dla mnie ważny przez jego gęste malarstwo, malarstwo zwyczajnego życia, naturalizm, przyrodę. Dlatego namalowałem ten obraz, stąd wzięły się motywy wiejskie, motywy chłopskie. Istotne jest, że obraz jest zapożyczeniem, czarno-białe malarstwo na podstawie czarno-białych zdjęć kojarzy mi się z przeszłością, wykonuję jakby dwa kroki, które przenoszą nas w czasie, w taką przeszłość przeszłości”.

Artur Żmijewski,
Gesty, film i fotografia
Gesty pochodzą z codzienności – z codziennej wściekłości i niechęci jednych do drugich. I do innych, i do każdego. Przemoc przenika codzienność. Każdego dnia ktoś komuś grozi spojrzeniem, słowem, gestem. Od polityków poczynając, na zwykłych ludziach kończąc. Zauważyłem, że chronofotografia dobrze chwyta zagrane gesty niechęci, nienawiści, przemocy. Choć w tym zatrzymanym „ filmie” nie ma dźwięku, to i tak dobrze słychać podłe pokrzykiwania. Z niewiadomych powodów wdzięcznie się to wszystko fotografuje”.

wernisaż – 20 września 2019, godz. 17:00
miejsce: Fundacja Galerii Foksal, ul. Górskiego 1a, Warszawa

od: 21 września 2019
do: 26 października 2019

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *