Anna Mlasowsky – Ze środka

Galeria BWA we Wrocławiu zaprasza na wystawę Anny Mlasowsky, która towarzyszy Festiwalowi mBank Nowe Horyzonty. Artystka za pomocą artystycznego szkła eksploruje tożsamość geograficzną, kulturową i seksualną. Na wystawie obok szklanych obiektów zobaczymy prace wideo, będące rejestracjami jej performansów.

Mlasowsky jest imigrantką i kobietą należącą do środowiska queer, pochodzącą z kraju, który już nie istnieje (Niemcy Wschodnie) i żyjącą w społeczeństwie, które nie jest jej własnym (Stany Zjednoczone). Dorastała w okresie przejścia od represji komunistycznych do kapitalizmu, w środowisku ukształtowanym przez anarchię, punk i techno. Wyjechała, gdy tylko skończyła szkołę i od tamtej pory mieszka za granicą. Podróżując z miejsca na miejsce, nieustannie doświadcza życia jako obcokrajowczyni. Artystka tworzy obiekty, a następnie, sama lub zapraszając inne performerki czy performerów, wchodzi z nimi w interakcje. Performansy z udziałem szklanych obiektów rejestruje na wideo.

Ze środka to intymna, a zarazem uniwersalna prezentacja przekroju prac performatywnych powstałych w latach 2017–2023. Ich głównym bohaterem jest szkło. Materiał ten, charakteryzujący się dużą plastycznością i zmiennością, ucieleśnia w sztuce Mlasowsky poczucie tymczasowości i bycia pomiędzy, a także doświadczenie obcości i queerowości. Niejednoznaczna tożsamość szkła odpowiada doświadczaniu (nie)przynależności, inności i nieposłuszeństwa. Artystka kontrastuje oczekiwania społeczne wobec kobiecego ciała z rzeczywistymi kobiecymi tożsamościami.

Wystawa koresponduje z prezentowanym w ramach festiwalowej sekcji Trzecie Oko filmem Orlando – moja polityczna biografia Paula B. Preciado. Hiszpański pisarz, teoretyk i kurator, odnosząc się do wyprzedzającej swoje czasy książki Virginii Woolf Orlando, opowiada w nim o swoim doświadczeniu tranzycji i życia jako osoba transpłciowa. Zarówno Mlasowsky, jak i Preciado tworzą sztukę, wskazującą na nowe możliwości oporu i emancypacji. Obie artystyczne postawy odrzucają ograniczające hierarchie i struktury wartości, jako służące jedynie do kategoryzowania zachowań i ciał. Wystawa i film oddają tym samym głos osobom wykluczanym i marginalizowanym.

Trzecie Oko to sekcja Nowych Horyzontów poświęcona twórczości i reprezentacji kobiet w kinie. W tym roku program sekcji wychodzi poza opozycję kobieta-mężczyzna i przedstawia realizacje osób niewpisujących się w proste kategorie – osób trans oraz niebinarnych, wszystkich odrzucających heteronormatywne wzorce. Wystawa w galerii SIC! BWA Wrocław odnosi się do założeń tematycznych tej sekcji.

Kuratorka: Mika Drozdowska

wernisaż – 21 lipca 2023, godz. 18.00
miejsce: galeria SiC! BWA Wrocław, plac Kościuszki 9, Wrocław

od: 22 lipca 2023
do: 03 września 2023

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *