Hildegard Skowasch – Close your eyes

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na premierową w Polsce wystawę Hildegardy Skowasch, niemieckiej artystki specjalizującej się w rzeźbie. Artystka podejmuje w swojej twórczości tematy egzystencjalne, a jej inspiracją są osobiste doświadczenia i refleksje. Na wystawie pojawią się jej prace z zakresu rzeźby (papierowe i ceramiczne), ceramiczne napisy, linoryty, kolaże i akwarele. Zakres czasowy wykonanych prac to okres od lat 90. XX wieku do dnia dzisiejszego.

Tytuł wystawy jest symboliczny, „Close your eyes” (zamknij oczy) to nieco przewrotne zaproszenie, skierowane do widza. Artystka bowiem pragnie, aby zajrzał on w głąb siebie, odkrył własne myśli i wyciągnął osobiste wnioski i refleksje.

Hildegard Skowasch urodziła się w 1958 w Essen. W latach 1978–1987 ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Münster oraz romanistykę na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w tym samym mieście. Studiowała również w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Tourcoing we Francji (1982–1983). Od 1998 roku mieszka i pracuje w Berlinie, współpracuje z wieloma twórcami, bierze udział w akcjach i projektach, a także aktywnie działa w stowarzyszeniu Atelier Mengerzeile – grupie skupiającej ponad 30 berlińskich artystów. Rodzina jej ojca pochodzi z Prus Wschodnich i mieszkała na Mazurach, dlatego między innymi interesuje się Polską i jej kulturą – uczestniczyła w kilku projektach w naszym kraju, dwukrotnie w Gdańsku.

wernisaż – 12 lipca 2019, godz. 18:00
miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Toruńska 1, Gdańsk

od: 13 lipca 2019
do: 08 września 2019

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *