Aleksander Roszkowski – Wszechświat

W Salonie Wystawowym Marchand w Warszawie można jeszcze obejrzeć wystawę prac Aleksandra Roszkowskiego, malarza o ekspresyjnym stylu, charakteryzującym się nakładaniem grubych kresek farby zamaszystymi i energicznymi ruchami pędzla.

Obrazy Roszkowskiego zachwycają swoją fakturą i kolorystyką, emanuje z nich hipnotyzująca harmonia. We wczesnych etapach twórczości malarza sytuowano w popularnym nurcie nowej ekspresji, jednak już przy końcu lat 80-tych zmienił nieco swój styl i rozpoczął tworzenie monumentalnych kompozycji figuralnych, przedstawiających sylwetki ludzkie w kanonicznych ujęciach, takich jak ukrzyżowanie. Natomiast ostatnie obrazy Roszkowskiego odznaczają się geometryzacją, ale nie jest to typowy dla tego nurtu puryzm formalny, a znowuż ekspresja o bogatej warstwie fakturowej. Jak tłumaczy autor, to właśnie proste formy geometryczne są istotą natury i kosmosu oraz naszego bytu. Stąd najnowsze obrazy przedstawiają bardzo szczerą, a zarazem metafizyczną kontemplację na temat człowieka, który jest podporządkowany odwiecznym prawom natury oraz nienamacalnemu uniwersum.

Aleksander Roszkowski urodził się w 1961 roku w Warszawie, w 1985 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował pod kierunkiem Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Artysta był uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Dwa lata po uzyskaniu dyplomu zdobył dwa wyróżnienia honorowe na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu, został także nagrodzony na pokazie „Arsenał 88”.

zwiedzanie: godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)
miejsce: Salon Wystawowy MARCHAND, pl. Konstytucji 2, Warszawa

od: 06 lipca
do: 15 lipca

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *