Bogdan Konopka – ŚLEPE ŚCIANY. Fotograficzne zapiski z muralami w tle.

Galeria Entropia we Wrocławiu zaprasza na wystawę fotografii Bogdana Konopki „ŚLEPE ŚCIANY. Fotograficzne zapiski z muralami w tle.”, która stanowi intrygujący dokument i zarazem wizualną lekcję historii.

Wystawa obejmuje wybór około 25 kolorowych zdjęć, oszczędnych pod względem formy zapisków ze spaceru po mieście w przededniu transformacji ustrojowej, wykonanych przez Konopkę w grudniu 1988 roku. Tytułowe murale to wielkoformatowe malowidła na ścianach budynków, nie tyle reklamujące (monopolista państwowy nie wymaga reklamy), co raczej obwieszczające istnienie rozmaitych państwowych – krajowych i lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Malowidła te spełniają także funkcję sztuki użytkowej, czyli ożywiają kolorem zaniedbane elewacje i maskują ubytki w zabudowie ulic.

Z perspektywy czasu widać, jak zmieniła się nasza rzeczywistość, fotografie te stanowią niezwykle cenny dokument pod względem socjologicznym, urbanistycznym i estetycznym.

Bogdan Konopka (ur. 1953) – to fotograf, krytyk, koneser, przedstawiciel i twórca nurtu fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-1985 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Od 1989 roku mieszka i pracuje we Francji, gdzie zrealizował między innymi cykl „Szary Paryż” (2000 r.) i miał wystawę w Centrum Pompidou. Fotografuje przede wszystkim przy pomocy aparatu wielkoformatowego, w klasycznym procesie negatywowo-pozytywowym.

kuratorzy: Alicja i Mariusz Jodko

wernisaż – 27 czerwca 2017, godz. 18.00
miejsce: Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4, Wrocław

wstęp wolny

od: 27 czerwca
do: 28 lipca

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *