Michał Jakubowicz – Dziady

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wystawę fotografii Michała Jakubowicza „Dziady”, która przedstawia dawne niemieckie cmentarze, zlokalizowane na zachodnich i północnych terenach Polski.

Tytuł wystawy nawiązuje do obrzędu dziadów, który polega na spotkaniu żywych z umarłymi przodkami, młodych ze starymi, współczesności z historią. Na fotografiach widać świat niechciany, wpleciony w krajobraz współczesności, zapomniany, a nawet więcej – wyparty z pamięci i przestrzeni. Spotkanie z przeszłością nie wypada najlepiej dla współczesnych, którzy wciąż opierają się historycznej traumie.

Jak mówi sam autor: „Po wojnie wiele niemieckich cmentarzy stało się polskimi parkami. Taka transformacja zaistniała głównie w miastach, natomiast w mniejszych miejscowościach, a szczególnie na wsiach cmentarze zostały zachowane jako szczególne miejsca niepoddające się akcji polonizacji nowych terenów, zachowane przez miejscową ludność. Współcześnie to miejsca często zaniedbane i zapomniane, wymazane z pamięci i tożsamości, gdyż wiele pomników pozbawionych jest napisów. Nagrobne kamienie zgrzytają a drzewa szumią w kulturowej semiozie. Elementy natury stają się nowymi pomnikami, geologicznymi atrakcjami, muzeami, prywatnymi znaleziskami. Wespół z nowymi nazwami i funkcjami natura prowadzi przechodniów w zaświaty. We współczesnych polskich wsiach, ale też miastach, zachowują się świadectwa dawnych dziadów. Jeżeli straszą, to tylko dlatego, że nie w pełni zniszczone, nie zostały zasymilowane i włączone do codziennego porządku rzeczy„.

Michał Jakubowicz to artysta wizualny, używający w swoich pracach fotografii, filmu, obiektów, rysunku. Profesor uczelniany w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, gdzie w ramach badań statutowych realizował projekt „Pamięć miejsca – dokumentacja zieleni ocalałej w miejscach nieistniejących niemieckich cmentarzy na terenach przyłączonych do Polski w 1945 r.”. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, zainteresowany teorią i praktyką sztuk wizualnych, jako sposobami namysłu nad kulturą i komunikacją.

wernisaż – 11 września 2020, godz. 12.00–17.00, live streaming na profilu facebook Wozowni: 18:00
miejsce: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha św. 6, Toruń

od: 11 września 2020
do: 25 października 2020

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *