Kaido Ole – Counting to ten

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na wystawę malarstwa estońskiego artysty Kaido Ole.

Kaido Ole jest jednym z najbardziej znanych estońskich malarzy. Urodził się w 1963 w Tallinie. Jego stryjecznym dziadkiem był artysta Eduard Ole. W 1992 Kaido Ole ukończył Estońską Akademię Sztuk Pięknych. W latach 1992–1993 pracował jako instruktor malarstwa w Tallińskiej Szkole Artystycznej, a następnie, do 2010, jako profesor na Estońskiej Akademii Sztuki. Brał udział w licznych wystawach, głównie indywidualnych, jest także zdobywcą wielu nagród i stypendiów.

Ole często pojawia się na własnych obrazach, ale tworzy też osobliwe postacie, powtarzające się w różnych seriach i kompozycjach. Jego twórczość charakteryzuje humor i autoironia oraz krytyczne poczucie absurdu, wynikające z jego tożsamości jako Estończyka, Europejczyka, artysty i obywatela. Jego indywidualna wystawa „Basic” z 2001 została uznana przez historyka sztuki, Andersa Härma, za jedną z najbardziej znanych estońskich wystaw indywidualnych wszech czasów.

Na wystawie znajdą się prace z serii „All Together” (Wszyscy razem) oraz obraz „In Honor of Jonas” (Na cześć Jonasa). Te sceny z codziennego życia artysty (przygotowania do wystawy, integracja autora z obrazem) to więcej niż przeniesienie życia codziennego na płótno. To manifest artystyczny, szacunek dla sztuki, dla kolegów, dla procesu twórczego. To historie, w których chodzi nie tylko o samego siebie, ale tworzone również dla innych. Z zadowoleniem odnajduję w pracach Kaido Ole zainteresowanie twórczością litewskiego malarza Henrikasa Čerapasa, a także emocjonalny hołd złożony malarstwu Jonasa Gasiūnasa. To znak poważania dla kreatywności oraz umiejętności komunikowania się przy jej pomocy.

wernisaż – 16 grudnia 2022, godz. 18.00
miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

od: 17 grudnia 2022
do: 05 lutego 2023

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *