Lidia Kot – Trzy czwarte oblicza czerni

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wystawę Lidii Kot „Trzy czwarte oblicza czerni”, która stanowi rezultat badań nad czernią, prowadzonych przez artystkę od wielu lat.

Artystkę fascynuje czerń, wielość jej odcieni, symbolika, powiązania z mrokiem, ciemnością, złem. Eksperymenty z czernią prowadzi zarówno na płaszczyźnie, jak i w trójwymiarze. Czerń i jej natura jest nieodgadniona i tajemna, działająca na wyobraźnię, czasem budząca lęk i niepokój. Artystka chce się dowiedzieć jak przedstawiać czerń, by jej percepcja była odbierana nie tylko zmysłem wzroku, ale też innymi: słuchem, dotykiem, węchem, czy smakiem. Interesuje ją zjawisko synestezji, czyli równoczesnego odbierania doświadczeń zmysłowych odrębnymi zmysłami.

Lidia Kot jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplomy w Pracowni Rzeźby prof. Jana Berdyszaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Jana Gawrona). Obecnie jest doktorantką na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przedmiotem jej badań jest czerń oraz jej oblicza w sztuce, nauce i medycynie. Realizowała także projekty związane z obszarem widzenia, widzialności, barwy, oddechu, synestezji.

wernisaż – 19 listopada 2021, godz. 16:00
miejsce: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń

od: 19 listopada 2021
do: 26 grudnia 2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *