Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wyjątkową wystawę, która łączy w sobie multisensoryczne doznania, pobudza bowiem zmysł wzroku, słuchu i dotyku. „Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych” jest opowieścią o codzienności łódzkich fabryk, a przede wszystkim o tkaninie i jej właściwościach. Tkanina przemysłowa jest tutaj traktowana jako dzieło sztuki i staje się punktem wyjścia dla opowieści o pracy ludzi z nią związanych.
Ekspozycja zawiera bogaty materiał dokumentalny, na którym będzie można zobaczyć dawną Łódź włókienniczą, a następnie jej transformację po upadku PRLu. Wśród eksponatów znajdziemy kadry z filmów interwencyjnych z lat 60 i 70 ubiegłego stulecia, fragmenty materiałów ukazujące widoki tkalni i maszyn oraz społeczności fabryki i ich pracę, jak również współczesne rozmowy z łódzkimi włókniarkami.
W części artystycznej wystawy pojawi się nie tylko komiks, związany z tekstami teoretycznymi Władysława Strzemińskiego i Lucjana Kintopfa, ale także audioinstalacja, inspirowana twórczością Marii Przedborskiej czy obiekt i wideo Aleksandry Pachnik – zniszczona, rozrastająca się tkanina i obraz żakardów pokazanych pod mikroskopem wraz z czytanymi fragmentami pism projektantów.
miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, Łódź