Pracownie plastyczne w ośrodkach dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi są często miejscem terapeutycznym, gdzie chorzy mogą uwolnić się od lęku i zmniejszyć napięcie psychiczne. Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów dr Andrzeja Janickiego, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Stroniu Śląskim, który wiele lat badał twórczość swoich pacjentów. Autorzy prac, ze zrozumiałych względów, nie zostali wymienieni z imienia i nazwiska. Prace zawierają za to opis przebiegu choroby autora.
Sztuka ludzi chorych psychicznie charakteryzuje się szczerością i bezpośredniością wypowiedzi, a także bezinteresownością tworzenia, swobodą twórczą, nieuleganiem wpływom mód, kierunków i stylów sztuki, nieliczeniem się z opinią odbiorców. Chorzy widzą świat nieco inaczej i wyrażają to w swoich pracach, często powstają zaburzenia formy, dysproporcje, czy niespójność kompozycji. Często portretowani ludzie są skarykaturyzowani, zmaszkaronizowani, z pominiętymi lub zwielokrotnionymi narządami kontaktowymi: ustami, oczami czy uszami.
Wystawa ta ma za zadanie ukazać sztukę, która często nie ma żadnego odbioru społecznego, gdyż jest zamknięta w szpitalu i pozostaje niezauważalna, znana tylko niewielkiej grupie terapeutów.
![4m3f](http://www.laboratoriumsztuki.pl/wp-content/uploads/2015/08/4m3f.jpeg)
![4m3e](http://www.laboratoriumsztuki.pl/wp-content/uploads/2015/08/4m3e.jpeg)
![4m3c](http://www.laboratoriumsztuki.pl/wp-content/uploads/2015/08/4m3c.jpeg)
![1247246](http://www.laboratoriumsztuki.pl/wp-content/uploads/2015/08/1247246.jpg)