Wojciech Ćwiertniewicz – Poza jakimkolwiek miejscem

Galeria Kameralna w Słupsku zaprasza na wystawę malarstwa Wojciecha Ćwiertniewicza, która zawiera spektrum inwariantnych postaci niebieskich „chmurek” o fraktalnej konsystencji. Te abstrakcyjne formy przypominające organiczne kształty, nawiązują do twórczości Joana Miro i Hansa Arpa, a także Jadwigi Maziarskiej i Marii Jaremy, artystek związanych z Krakowem i Tadeuszem Kantorem.

Ćwiertniewicz powtarza wszystkie aktywności i gesty modernistów, żongluje najróżnorodniejszymi konwencjami, uskuteczniając swoją potrzebę „rozkoszy meandrowania”. Artysta poddaje się idei referencji, nawiązując nieustanny dialog z historią sztuki. Jednocześnie nie zapomina przy tym o dobrym rzemiośle i estetycznej jakości. Jego dzieła charakteryzują się dynamicznym przepływem, sprawiającym wrażenie pstrokatości i efektu kalejdoskopu.

Wojciech Ćwiertniewicz urodził się w 1955 roku w Krościenku nad Dunajcem, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1976-1981, obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Jest laureatem m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a ostatnio Nagrody „Exitu” za rok 2008. Artysta jest autorem 68 indywidualnych wystaw malarstwa, brał także udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą w tym np. w Zachęcie w Warszawie (1988), Nowym Jorku (1991), w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (1997), czy w Muzeum Narodowym w Warszawie (2010). Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach publicznych (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Bibliotece Głównej ASP w Krakowie) oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

miejsce: Galeria Kameralna, ul. Partyzantów 31a, Słupsk

od: 15 kwietnia 2021
do: 30 czerwca 2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *