Marina Abramović – Do czysta/The Cleaner

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na wyjątkową retrospektywną wystawę twórczości Mariny Abramović – działającej od około pięciu dekad wybitnej artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej.

Wystawa zorganizowana w CSW w Toruniu to kolejna odsłona największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, którą realizują również Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.

Polska jest jedynym krajem Europy środkowej, gdzie wystawa ta ma miejsce. W CSW zostanie pokazanych około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60, na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre performatywne akcje Abramović i zaprezentują je na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.

Marina Abramović (ur. 1946) – artystka intermedialna serbskiego pochodzenia. W swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. Własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, ale często bywa też tematem prac. Do swoich działań aktywnie włącza obserwatorów. Była uczestniczką najważniejszych wystaw światowej sztuki, obecnie mieszka i pracuje twórczo w Niemczech, Holandii i USA. W 2010 roku nowojorskie Museum of Modern Art zorganizowało jej wystawę retrospektywną, na której zaprezentowała słynny performans The Artist Is Present, udokumentowany w filmie „Marina Abramović: Artystka obecna”.

Kuratorzy: Lena Essling (Moderna Museet, Sztokholm), Tine Colstrup (Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk), Susanne Kleine (Bundeskunsthalle, Bonn), Wacław Kuczma (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)
Współpraca kuratorska: Marek Żydowicz
Koordynatorki: Paulina Kuhn, Renata Sargalska
Współpraca: Mateusz Kozieradzki
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

wernisaż – 08 marca 2019, godz. 18:00
miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

od: 08 marca 2019
do: 11 sierpnia 2019

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *