Marek Kotarba – Ocalić od zapomnienia

Okręg Warszawski ZPAP zaprasza na wystawę Marka Kotarby, która odbędzie się w nowej Galerii W-Z, nie podlegającej obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa. Galeria ta znajduje się w przestrzeni publicznej, na dole schodów ruchomych prowadzących z Trasy W-Z na Plac Zamkowy.

Marek Kotarba znalazł oryginalny sposób na interpretację muzyki, tworząc tzw. kotarbany, czyli połączenie obrazu, najczęściej namalowanego farbami akrylowymi, ze śnieżnobiałymi elementami wykonanymi z porcelany. Kotarbany mają za zadanie ilustrować muzykę, którą artysta uznaje za najbardziej ulotną ze sztuk. Za pomocą tych instalacji stara się ją ocalić od zapomnienia, jak również wszystkie emocje z nią związane. Kotarba szczególnie upodobał sobie muzykę Marka Grechuty i to o niej jest właśnie ta wystawa.

Marek Kotarba to artysta interdyscyplinarny, ceramik, rzeźbiarz, malarz, rysownik i grafik. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował rzeźbę w pracowni prof. Ludwiki Nitshowej. Absolwent Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta tworzy głównie w porcelanie, którą nazywa najszlachetniejszą formą ceramiki, jej biel łączy z intensywnymi kolorami obrazów na płótnie – właśnie w formie kotarbanów. Prace artysty znajdują się w zbiorach kolekcjonerów z Polski, Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Włoch, Kanady, USA, Izraela, Muzeum Narodowym w Warszawie oddział Nieborów, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech.

miejsce: Galeria W-Z, na dole schodów ruchomych prowadzących z Trasy W-Z na Plac Zamkowy, Warszawa

od: 04 stycznia 2021
do: 24 stycznia 2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *