Janina Janicka-Grabowska – Przygodność ciała

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na wystawę malarstwa Janiny Janickiej-Grabowskiej. Artystka, ze względu na swoje medyczne wykształcenie, koncentruje się w twórczości na problematyce ciała i cielesności, które konfrontuje z narracją medycyny, biotechnologii i genetyki.

Cykl obrazów prezentuje nieopisaną więź, jaka tworzy się między pacjentem a lekarzem, przemiany, którym podlega ciało podczas zabiegu chirurgicznego, a także zestawienie ludzkiego ciała ze skomplikowaną aparaturą otaczającą je z każdej strony. Artystka korzysta z kadrów, uchwyconych za pomocą aparatu fotograficznego, przedstawiających gabinety, sale i blok operacyjny, by następnie na ich podstawie tworzyć własne kompozycje, ukazujące tajemnice tych miejsc i wydarzeń z nimi związanych. Fotorealistyczna konwencja jest tylko zasłoną dla podkreślenia sterylności i anonimowości przedstawianych sytuacji.

Janina Janicka-Grabowska w latach 1976-82 studiowała na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, zaś w roku 1987 obroniła doktorat. Od 30 lat kieruje Kliniką Chirurgii Plastycznej. W międzyczasie pracowała w kilku szpitalach i odbywała liczne zagraniczne staże w zakresie chirurgii plastycznej. Maluje od dzieciństwa, w 2020 r. ukończyła Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza. W ostatnich latach jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Inny Śląski w Tarnowskich Górach, w Galerii Szyb Wilsona w Katowicach oraz w Szybie Maciej w Zabrzu.

miejsce: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Partyzantów 31a, Słupsk

od: 11 lutego 2021
do: 31 marca 2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *