Julia Curyło – Moje kosmogonie

W Galerii Stalowa w Warszawie odbędzie się wystawa malarstwa Julii Curyło „Moje kosmogonie”, która stanowi surrealistyczną opowieść o powstaniu człowieka i jego marzeniach o podboju kosmosu. Artystka penetruje granicę między nauką, religią a metafizyką, tworząc wizualne sprzężenie tradycyjnych motywów ikonograficznych z technologicznymi wynalazkami.

Obrazy pełne są realistycznie przedstawionych technicznych elementów, a także wizji istot duchowych, czy zaczerpniętych postaci z pop kultury, unoszących się nad ziemią. Artystka w sposób niekonwencjonalny i odważny posługuje się estetyką realizmu, surrealizmu i neo-pop, czyniąc z tego swój oryginalny styl. Prace zaskakują kompozycją, kolorystyką, doborem motywów i osobliwym poczuciem humoru.

Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której obroniła dyplom z wyróżnieniem (w pracowni profesora Leona Tarasewicza oraz w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego). Do jej największych sukcesów należy wygrana w konkursie A19 i ozdobienie warszawskiego metra pracą „Baranki Boże”, która stała się punktem wyjścia do zagorzałej dyskusji na temat religijności współczesnych Polaków. Ważne są również dwie nagrody (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy) w legnickich “Promocjach”. Natomiast w lipcu 2011 roku otwarta została jej duża indywidualna wystawa „Odpusty i cudowne widzenia” w galerii Wozownia w Toruniu, poświęcona wątkom pop-religijnym w jej twórczości.

wernisaż – 14 listopada 2018, godz. 19:00
miejsce: Galeria Stalowa, ul. Stalowa 26, Warszawa

od: 15 listopada 2018
do: 12 grudnia 2018

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *