Jenia Vladimirova – Komentarz

Dom Literatury w Łodzi zaprasza na wystawę Jenii Vladimirovej, białoruskiej artystki intermedialnej, która w swojej sztuce podejmuje problematykę imigracji i związanych z nią emocji.

Artystka urodziła się we Wrocławiu, ale spędziła piętnaście lat w Mińsku na Białorusi. Następnie wyemigrowała do Polski, aby zapewnić sobie bezpieczne i spokojne życie. Wciąż jednak ma w pamięci traumatyczne wspomnienia lat spędzonych na Białorusi, gdzie doświadczyła lęku o bliskich i przemocy ze strony władz. Na wystawie można zobaczyć prace odnoszące się do działania rządu białoruskiego, ukazujące reakcje i sytuacje z którymi zmaga się sama artystka, mieszkając w Polsce jako imigrantka, a także działania z okresu pandemii, która miała wpływ na życie samej autorki. Wystawa „Komentarz” to swoistego rodzaju spowiedź, zbiór wybranych prac artystki, których różnorodna tematyka nawiązuje do jej osobistych przeżyć i przemyśleń.

Jenia Vladimirova – białoruska artystka intermedialna. Jest absolwentką mediacji sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, aktualnie studiuje film eksperymentalny na Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracowała z Wrocławskim Domem Literatury, uczestniczyła w warsztatach sztuki performance oraz wystawie „Ergonomia zagłady” w Galerii Labirynt w Lublinie. Na Festiwalu Filmów Jednominutowych został zaprezentowany jej film „Muted”. W swoich pracach często porusza tematy narodowe, nawiązujące do relacji człowieka z naturą i życia pozaziemskiego.

wernisaż – 15 lutego 2022, godz. 18.00
miejsce: Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17, Łódź

od: do: 11 marca 2022

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *