Teresa Panasiuk – Gra w zielone III

Galeria 101 Projekt zaprasza na wystawę Teresy Panasiuk, która zaprezentuje swoją trzecią odsłonę „Gry w zielone”. Jak przystało na uczennicę Artura Nachta-Samborskiego jej prace pozostają wierne założeniom koloryzmu i emanują barwą oraz światłem.

Artystka niezwykle świadomie buduje nie tylko kompozycje oparte na kontrastowych zestawieniach, ale także takie, które są niezwykle subtelne, niemal monochromatyczne, opierające się właściwie na niuansach walorowych. Umiejętne dobieranie barw i ich odcieni to znak firmowy Panasiuk. W jej obrazach żadna plama nie jest płaska, a każdy element kompozycji stanowi efekt analizy i wybitnej umiejętności patrzenia na barwę. Pejzaż, który uprawia jest tylko pretekstem do ukazania całej gamy barw, niedostrzegalnych dla przeciętnego obserwatora.

Teresa Panasiuk (ur. 1938 roku w Warszawie) – w latach 1958-1964 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku pod kierunkiem Krystyny Łady-Studnickiej, następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę dydaktyczną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jako asystentka Jana Wodyńskiego na wydziale Malarstwa (do 1968 roku). Uprawia malarstwo – olej, gwasz, pastel. W latach 1972 – 1980 pracowała jako kierownik Galerii sztuki Współczesnej w Staromiejskim Domu Kultury. Działalność ta była kontynuacją galerii Krzywego Koła Mariana Bogusza. W latach 1981 – 1989 uczestniczyła w wystawach sztuki niezależnej. Miała 29 wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych.

miejsce: Galeria 101 Projekt, ul. Piękna 62/64, Warszawa

od: 19 sierpnia 2021
do: 02 września 2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *