Leon Tarasewicz

Niezwykła retrospektywna wystawa jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy – Leona Tarasewicza, odbędzie się we wrocławskim Muzeum Architektury. Będzie można zobaczyć na niej wszystkie etapy twórczości artysty, od ukończenia przez niego studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1984 roku, przez prezentację wielkoformatowych obrazów z lat 80. i 90. XX w., po przykłady kompozycji przestrzennych ostatnich lat.

Leon Tarasewicz to malarz monumentalnych kompozycji, angażujących przestrzenie wystawowe i miejską architekturę. Jego wielowymiarowe obrazy tworzą instalacje, w których widz może zagubić się, niczym w labiryncie. Bazuje na złudzeniach, iluzji, grze światłem, formą i strukturą.

Ekspozycję wystawową tworzą trzy uzupełniające się strefy, będące nawiązaniem do trzech etapów malarstwa Tarasewicza: od tradycyjnie rozumianego obrazu na płaszczyźnie płótna i papieru, po realizacje site specific, zaprojektowane dla wnętrza Muzeum Architektury we Wrocławiu i zaadaptowane do muzealnego wirydarza, a także instalację malarską i świetlną, integralnie związaną z architekturą dawnego klasztoru bernardynów, w którym mieści się Muzeum Architektury.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace ze zbiorów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, warszawskiej Zachęty, Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również z kolekcji prywatnych i zbiorów własnych Leona Tarasewicza.

Kuratorka: Małgorzata Devosges-Cuber

Organizatorzy: Muzeum Architektury we Wrocławiu i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław

od: 26 czerwca 2018
do: 26 sierpnia 2018

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *