Joanna Piotrowska – Zaduch

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę Joanny Piotrowskiej, artystki wizualnej, która zajmuje się badaniem relacji międzyludzkich i ich cielesnej ekspresji.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilka projektów artystycznych, m.in. Frowst (ang. zaduch, duszność, stęchlizna), ukazujący rodzinne systemy zależności za pomocą fotografii układów ciał i gestów. Inny cykl zdjęć przedstawia nastoletnie dziewczynki w pozach zaczerpniętych z podręczników samoobrony, co ma za zadanie unaocznić wszechobecną, strukturalną i fizyczną przemoc wobec kobiet. Kolejnym zestawem jest seria zdjęć dokumentująca klatki i wybiegi dla zwierząt w ogrodach zoologicznych, aranżowane na wzór ludzkiej architektury mieszkalnej. Ostatnim zestawem prezentowanym na wystawie jest dokumentacja zbudowanych w mieszkaniach kryjówek, które tworzyli znajomi artystki, w celu uwydatnienia problemu tymczasowości i umowności domu, rozumianego i jako budynek, i jako system relacji międzyludzkich.

Joanna Piotrowska urodziła się w 1985 roku w Warszawie, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Royal College of Art w Londynie. Jej prace były prezentowane m.in. w MoMA w Nowym Jorku, na 10 Berlin Biennale, w Tate Britain w Londynie oraz na indywidualnej wystawie w Kunsthalle Basel w Szwajcarii.

miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, Warszawa

od: 18 września 2020
do: 06 grudnia 2020

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *