Great Patriotic

Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy zaprasza na wystawę prac młodego pokolenia artystek i artystów, związanych z Ukrainą i Białorusią. W wystawie wzięli udział: Celina Kanunnikava (ur. 1988), Hanna Shumska (ur. 1993) oraz Vitalii Shupliak (ur. 1993).

Ideą wystawy jest skonfrontowanie prac młodych artystów z dziełami klasyka węgierskiej neoawangardy, Endre Tóta (ur. 1937) i próba odpowiedzi na pytanie jak obecnie młodzi artyści postrzegają zaangażowanie polityczne w sztuce. Ich krytyczne prace sondują możliwość stawiania oporu poprzez sztukę w relacji do różnych czasów i potencjałów, a także różnych pokoleń. Narracja prac przebiega wokół niepokojów dnia codziennego, których we współczesnej rzeczywistości jest aż zanadto.

Celina Kanunnikava (ur. 1988 w Poznaniu, Polska) jest polsko-białoruską artystką, która mieszka i pracuje w Mińsku (Białoruś) oraz w Poznaniu (Polska). Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Laureatka konkursów malarskich, odznaczona w 2017 r Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie sztuk wizualnych. Jej malarstwo, choć inspirowane często konkretnymi wydarzeniami, nie staje się jednowymiarową publicystyką. Zadaje trudne i uniwersalne pytania oraz opisuje kondycję człowieka wobec machiny władzy.

Hanna Shumska (ur. 1993 w Czerwonogród, Ukraina) jest ukraińską artystką, która mieszka i pracuje w Polsce. Doktorantka Szkoły Doktorskiej na ASP w Gdańsku. W praktyce artystycznej zajmuje się problemem współzależności między fizyczną i wirtualną rzeczywistością, kwestią granic, map i terytoriów. Pracuje z malarstwem, rysunkiem, kolażem, instalacją i nowymi mediami.

Vitalii Shupliak (ur. 1993 w Ukrainie) aktualnie mieszka w Berlinie, głównie pracuje z wideo, instalacją i performance. Vitalii często skupia się na problematyce tożsamości, migracji, szeroko pojmowanych granic oraz stosunkach pomiędzy wirtualnością i rzeczywistością. W latach 2013-14 członek grupy „Carrousel”, w 2014-2017 Vitalii Shupliak inicjował „Pi” Gallery, od 2019 rozwija Kruta Art Residency.

miejsce: Galeria Miejska BWA, ul. Gdańska 20, Bydgoszcz

od: 26 kwietnia 2022
do: 26 czerwca 2022

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *