Gliński & Możdżyński – Wypowiadam się jako nikt konkretny

Galeria lokal_30 wraca po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa i zaprasza na wystawę dwóch artystów: Jana Możdżyńskiego i Jakuba Glińskiego.

Pierwszy z nich, Jan Możdżyński, to malarz, który malarstwem wyposażonym w rewolucyjne hasła chciałby zmienić świat. Nawiązuje do pewnych dystopijnych projektów i wizji z podstawowych dla niego tekstów kultury (m.in. z Dicka, Ballarda i Łowcy androidów), projektując ich implikacje w przyszłość. Zafascynowany cyberpunkiem, feminizmem, queerem i przecięciem technologii z cielesnością, maluje postapokaliptyczne obiekty i światy, przepełnione zarazem nadzieją na to, że dobro, miłość i braterstwo/siostrzeństwo jednak zatryumfują.

Drugi z nich to Jakub Gliński, który w swojej twórczości porusza temat śmierci. Nowa dzikość i teatr destrukcji jak z punkowych lat 80 spotyka u niego posępny świat rodem z serialu Westworld, gdzie darwinizm społeczny i absolutny cynizm posiadaczy pozwala im uznać, że mogą sprawować absolutną władzę nad innymi, bawić się w Boga, dawać życie i je odbierać. Jedynym ratunkiem jest wówczas bunt maszyn, w tym wypadku symbolizujących pracujące, uprzedmiotowione masy. W takiej sytuacji tylko swoisty posthumanizm może nas uratować, ponieważ maszyny okazują się dużo bardziej etyczne, niż owładnięty żądzą zysku i władzy człowiek.

miejsce: lokal_30, Wilcza 29a/12, Warszawa

od: 15 maja 2020
do: 13 czerwca 2020

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *